Zanocuj w lesie

ZANOCUJ W LESIE

w Nadleśnictwie Olesno

Udostępnione kompleksy leśne dają możliwość prawdziwego obcowania z pięknem otaczającej nas przyrody. Noc pośród szumiących drzew w otoczeniu mieszkańców lasu, szmeru dzikich strumieni, zapachu kwitnącego runa, z rozgwieżdżonym niebem ponad głową. To szansa na przeżycie rodzinnej przygody w całkiem nowej i wyjątkowej formie. Dzika natura i Wy, pełna harmonia pozwalająca na wyciszenie i regenerację. Zapraszamy serdecznie i życzymy wspaniałych chwil. Z naszej strony służymy również nieustanną pomocą. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań prosimy o kontakt z naszym koordynatorem projektu: 

Grzegorz Kaczmarczyk
grzegorz.kaczmarczyk@katowice.lasy.gov.pl
tel: 664 701 536

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru -  REGULAMIN
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
    1. Na terenie wyznocznym przez Nadleśnictwo Olesno nie przewidziano miejsc do rozpalania ogniska. Na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" dopuszczono możliwość używania kuchenek gazowych, za wyjątkiem sytuacji wymienionych w pkt. 16 Regulaminu korzystania z obszarów objętych Programem "Zanocuj w lesie".
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: Bezpieczeństwo w turystyce
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres grzegorz.kaczmarczyk@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
 Grzegorz Kaczmarczyk
grzegorz.kaczmarczyk@katowice.lasy.gov.pl
tel: 664 701 536

Materiały do pobrania
1. Decyzja Nadleśniczego
2. Mapa leśnictwa Osiecko
3. Mapa leśnictwa Radłów
4. Formularz zgłoszeniowy

Nadleśnictwo Olesno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Ankieta "Zanocuj w lesie"

 

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.

Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.

 

Aby wypełnić ankiętę kliknij tutaj